žena sedí v zubárskom kresle na dentálnu hygienu

Dentálna hygiena – správna voľba pre starostlivosť o zuby

Umývanie zubov ráno a večer je neodmysliteľnou rutinou každého dňa. Niektorí k starostlivosti o zuby pristupujú svedomitejšie, a tak sa ich čisteniu venujú aj viackrát denne. Je to však dostatočné na to, aby vám chrup slúžil dlho a bez úhony? Kefky, ústne vody a dentálne nite nedokážu poskytnúť takú kvalitu čistenia vašich zubov ako dentálna hygiena. Táto praktická procedúra dokáže s vaším chrupom a jeho okolím urobiť zázraky. Aké a ako? Čítajte ďalej.

Niečo o dentálnej hygiene

Zo všetkých stomatologických procesov starostlivosti a údržby zubov patrí práve dentálna hygiena medzi najobľúbenejšie a najúčinnejšie úkony. Ide o liečebno-preventívny proces s cieľom zabrániť vzniku ochorení a poškodení zubných tkanív, ďasien a ich okolia v ústnej dutine. Podstatou celého zákroku je čo najdlhšie zachovať vlastné zuby v ústach a predchádzať hrozbám, ktoré by mohli viesť k ich poškodeniam a strate, ako napríklad parodontitída, gingivitída (zápaly ďasien) a iné. Dentálna hygiena je ambulantný proces, a tak sa k nemu dostanete u akéhokoľvek kvalifikovaného zubného lekára.

Ako vám dentálna hygiena pomôže?

Najväčšou prednosťou dentálnej hygieny je, že dokáže stimulovať akúkoľvek časť chrupu a liečiť ho tak komplexne. Škála chorôb a hrozieb, ktorým predchádza, je široká. Dentálnou hygienou sa vyvarujete krvácaniu ďasien alebo tvorbe pigmentov na zuboch. Účinne lieči citlivé zuby a zbavuje ich žltých odtieňov. Takisto vás zbavuje vrstiev povlaku, nepríjemného zápachu v ústach, skrášľuje vizáž vášho chrupu a dodáva vám svieži pocit. Na účinky dentálnej hygieny nie je potrebné vyčkávať, dostavia sa okamžite.

dentálny hygienička ukazuje pacientovi ako si správne čistiť zuby zubnou kefkou

Kedy ju absolvovať?

K dentálnej hygiene sa môžete dostať dvomi cestami. Ak sami pociťujete potrebu odborného čistenia zubov, môžete osloviť svojho zubného lekára alebo dentálneho hygienika a objednať sa na túto procedúru. V druhom prípade vám dentálnu hygienu môže odporučiť vás zubár po preventívnej prehliadke.

Ako často na dentálnu hygienu?

To, ako často by ste mali zájsť na dentálnu hygienu, je individuálne - jej potreba závisí od toho, v akom stave sú vaše zuby. Ak máte silný a zdravý chrup, bude dostatočné ísť na dentálnu hygienu raz-dvakrát za rok. Ak však napríklad nosíte strojček alebo sa vám v priebehu roka častejšie vyskytujú zubné kazy a iné poškodenia, zájdite za dentálnym hygienikom so žiadosťou o túto procedúru aj trikrát alebo štyrikrát do roka. Venujte pozornosť svojim zubom a varovným signálom, ktoré vydávajú v prípade výskytu nejakej hrozby. Aj tieto indikátory podmieňujú počet návštev zubára či dentálneho hygienika.

Ako dentálna hygiena prebieha?

Na začiatku celej procedúry dentálny hygienik zhodnotí stav vašich zubov, ako sa o nich vo svojej domácnosti staráte, ako a aké hygienické pomôcky využívate a čo vaše zuby a ich vitalitu ohrozuje. Hneď potom prechádza priamo k ošetreniu.

  1. V prvom kroku vám stomatológ odstráni zubný povlak a spolu s ním aj zubný kameň. Na to sa používa ultrazvukový prístroj, ktorý svojimi vibráciami spôsobuje rozpad nežiaducich nečistôt. Na manuálne vyčistenie drobných zvyškov sa následne použijú kyrety.
  2. Nasleduje vyhladenie povrchu zubov. Na to poslúži silný prúd vody, leštenie špeciálnymi pastami a jemný prášok. Ide o proces nazývaný pieskovanie, alebo aj air flow. Tak sa odstránia pigmenty na zuboch a ich povrch sa starostlivo očistí.
  3. V poslednej fáze dentálnej hygieny vás čaká fluoridácia. Na zuby sa nanášajú rozličné pasty, gély a roztoky obsahujúce fluoridové ióny. Ich aplikáciou sa dentálny hygienik postará o to, aby sa posilnila zubná sklovina.

Proces, ktorý trvá približne 40 minút, nepredstavuje nijakú bolesť, iba pozitívne výsledky. Pravidelný prístup k dentálnej hygiene je pre vás garanciou trvácnosti zubov. Doprajte svojmu chrupu kvalitnú starostlivosť, ktorá mu prinesie dlhoročnú vitalitu.

Zdieľať na:

Prijímame nových pacientov

Staňte sa naším pacientom a získajte kvalitné ošetrenie a množstvo ďalších výhod!

Konzultácia zdarma

Bezbolestné
zákroky

Záruka
6 rokov

Špičkové
technológie

Cenovo
dostupné