mladé dievča sa usmieva a má strojček na zuby

Kedy je vhodné nosiť strojček na zuby?

Strojček na zuby vám opäť vráti úsmev na tvár. Mýtus, že strojček na zuby je výsadou liečby anomálií detského chrupu, už dávno nie je pravdou. Zásah ortodontistu a nosenie strojčeka si pochvaľuje mnoho dospelých, ktorým pomohol alebo pre nich znamená nádej na odstránenie estetického problému.

Cesta k sebavedomému úsmevu

Úprava chrupu s pomocou zubného strojčeka je trvalé riešenie, ktoré nejednému pacientovi zmenilo život k lepšiemu. Strojček na zuby odstránil ťažkosti s konzumáciou potravy, zlepšil rečový prejav a prinavrátil úsmev na tvár mnohým, ktorí ho vyskúšali. Jeho nosením a dôslednou starostlivosťou o zuby počas liečby skoncujete s problémami s krivými zubami, neželanými medzerami, odchýlkami zhryzu alebo čeľustnými deformáciami. Vekové obmedzenie pri nasadení strojčeka prakticky nehrá rolu, jednou z hlavných podmienok úspešnej liečby je mať všetky zuby vlastné.

strojček na zuby mladej ženy s úsmevom na tvári

Aký strojček budem nosiť?

O výbere strojčeka na zuby nerozhoduje pacient, ale ortodontista, ktorý nastaví liečbu podľa výsledkov vyšetrenia a röntgenových snímkov. Na základe závažnosti problému rozhodne, či budete nosiť fixný alebo snímateľný strojček.

Fixný strojček je nalepený na zuboch počas celého obdobia liečby. Skladá sa z niekoľkých častí: brekiet nalepených na zuboch, drôtu (oblúkov) a krúžkov. Určený je najmä na liečbu trvalého chrupu, výnimočne sa môže použiť aj v zmiešanom chrupe. Práve silou, ktorou drôt pôsobí, sa zuby vyrovnávajú.

Inou možnosťou je vyberateľný strojček, ktorý si počas liečby pacient zakladá a vyberá sám. Odporúča sa najmä pacientom, ktorým nebolo potrebné pre liečbu trhať zuby (ide o ľahšie a stredne ťažké prípady). Veľkou výhodou snímateľného strojčeka na zuby je estetická stránka – to, že je pri nosení neviditeľný. Pri tomto type strojčeka na zuby však vzniká riziko, kedy pacient svojvoľne liečbu preruší dlhodobým vysadením, čo znemožní jeho ďalšie nosenie.

Keramický, kovový, zafírový

Delenie strojčekov na zuby nekončí spôsobom jeho nasadenia. Strojčeky na zuby sa rozlišujú podľa materiálu, z ktorého sú zámky vyrobené:

  • kovový strojček na zuby: najčastejšie používaný strojček a cenovo najprístupnejší
  • keramický strojček na zuby: priehľadný strojček, ktorý odoláva zafarbeniu
  • zafírový strojček na zuby: takmer neviditeľný strojček, vyrobený z kvalitného odolného materiálu (zafíru)

K zubárovi ako na klavír

Po tom, ako vám nasadia strojček na zuby, sa okrem dočasného nepríjemného pocitu a citlivých zubov pripravte na časté kontroly. Je dôležité ich absolvovať približne raz za mesiac. Ortodontista zhodnotí pohyb zubov a celkový proces liečby, prípadne pristúpi k výmene niektorých súčastí strojčeka na zuby.

Hygiena na prvom mieste

Starostlivosť o zuby nekončí návštevou ordinácie. Samostatnou kapitolou nosenia fixného strojčeka je každodenná ústna hygiena. V období liečby by ste k nej mali pristupovať oveľa dôslednejšie ako pred ňou, čo znamená, že zuby by ste mali poctivo umyť aspoň dvakrát za deň. Zub je potrebné vyčistiť z každej strany a tiež detailne okolie všetkých plôšok. Ak ste si doposiaľ vystačili s jednou zubnou kefkou, od nasadenia strojčeka ich budete potrebovať viac. 

Zaobstarajte si preto:

  • kefku s jemnými vláknami: vyčistí zuby
  • jednozväzkovú kefku: ľahko sa s ňou manévruje, vďaka čomu vyčistíte všetky plôšky zubov (zadné, predné aj žuvacie)
  • medzizubnú kefku: vyčistí priestor pod drôtikom, ktorý je náchylný na vznik zápalu

Rovnako je potrebné pravidelne čistiť aj snímateľný strojček na zuby. Jeho údržba je o čosi jednoduchšia ako pri fixnom strojčeku. Odporúča sa ho vložiť minimálne raz za týždeň na 6 – 8 hodín do čistiaceho roztoku alebo si zaobstarajte špeciálny gél na jeho vyčistenie. Takto zbavený baktérií ho môžete opäť používať, nezabudnite ho ale pred nasadením dôkladne opláchnuť vodou.

Zdieľať na:

Prijímame nových pacientov

Staňte sa naším pacientom a získajte kvalitné ošetrenie a množstvo ďalších výhod!

Konzultácia zdarma

Bezbolestné
zákroky

Záruka
6 rokov

Špičkové
technológie

Cenovo
dostupné