zirkónové korunky ako náhrada zubov

Zirkónové korunky – to pravé pre pevné a krásne zuby

Oprava poškodených zubov je dnes už rutinou procedúrou, ktorá sa vykonáva deň čo deň. Či už ide o defekty menšie alebo rozsiahlejšie, neexistuje nič, s čím by náhrady zubov a ich povrchov nevedeli poradiť. Práve poškodenia zubných koruniek často spôsobujú veľké problémy, ako funkčné, tak aj estetické. Pri ich oprave sa vám črtá viac možností – mostíky, fazety alebo korunky rôznych typov a materiálov. My sme si vzali do hľadáčika práve zirkónové korunky, ktoré tešia stále narastajúcej obľube, a má to svoje dôvody. Aké? Zistite to v nasledujúcich riadkoch.

Z čoho sú zirkónové korunky?

Zirkón používaný v stomatológii sa dá ľahko popliesť so zirkónom-minerálom, ktorý sa voľne vyskytuje v prírode. Nejde však úplne o jedno a to isté, pretože materiál zirkónových koruniek je výsledkom chemickej úpravy. Na rozdiel od zirkónu-minerálu je zirkón používaný na zubné náhrady práškovým kovom bielej farby, ktorý sa vyrába z oxidu zirkoničitého. Ten sa vyznačuje odolnosťou voči vysokým teplotám a voči šíreniu prasklín. Práve vďaka týmto vlastnostiam našiel zirkón široké zastúpenie pri výrobe dentálnej keramiky.

muž si vyberá zirkónové korunky ako náhradu zubov

Prečo práve zirkónové korunky?

Odpoveď na otázku, prečo zvoliť zirkónové korunky pred inými alternatívami, sa ukáže pri prvom pohľade na rekonštruované zuby. Ak bola táto práca odvedená stomatológom kvalitne, navonok neuvidíte rozdiel medzi opraveným zubom a tými zdravými okolo neho. Práve zirkónové korunky sú tie, ktoré vďaka svojmu materiálu splynú s chrupom a pôsobia dokonale prirodzene a esteticky. Zirkónové korunky sú väčšinou prvou možnosťou pri oprave predných zubov.

To, že sú zirkónové korunky prispôsobivé, neplatí iba pre ich vzhľad a to, ako efektívne splynú s ostatnými zubami. V rýchlosti sa dokážu prispôsobiť zubu, na ktorý sú nasadené, a v krátkom čase nadobudnú pôvodnú tvrdosť a odolnosť. Zirkónové korunky sú značne pevné a trvácne, a tak vedia dokonale nahradiť opravované časti chrupu.

Zuby sú neustále vystavované množstvu vonkajších vplyvov, čo dokáže v rýchlosti spôsobiť koróziu ich náhrad a ostatných prítomných materiálov v ústnej dutine. Práve zirkón je čoraz viac obľúbený kvôli tomu, že korózii nepodlieha, a náhrady z tohto materiálu nepotrebujú byť kvôli hrdzi vymieňané. Spolu s touto vlastnosťou kráča ruka v ruke aj fakt, že zirkónové korunky majú veľmi dlhú výdrž.
Kovokeramické korunky sa ukázali ako problematická voľba v tom, že prítomnosť kovu spôsobovala alergické reakcie. Ten v zirkónových korunkách nenájdete v žiadnej forme. Ide teda o zdravší variant zubnej náhrady.

Ako na opravu zubov?

Kým sa finálna náhrada zubnej korunky aplikuje na poškodené miesto, predchádza tomu zopár zákrokov. V prvom rade je potrebné zájsť pred rekonštrukciou korunky na dentálnu hygienu. Ak budú zuby starostlivo vyčistené, bude ľahšie dopasovať k nim správny odtieň náhrady, čo budete konzultovať so svojím stomatológom. Potom prichádza na rad brúsenie poškodeného miesta. Hneď nato sa aplikuje dočasná zubná korunka (často živicová) vypĺňajúca poškodené miesto do doby, kým sa v našom laboratóriu vyhotoví finálna náhradná korunka na mieru. Čas jej výroby je individuálny, môže trvať niekoľko dní alebo týždňov, s dostupnou technológiou sa však dá vytvoriť aj na počkanie.

Následná životnosť korunky môže byť ovplyvnená viacerými faktormi, medzi ktorými je predovšetkým starostlivosť o svoj chrup práve tým najdôležitejším. Tú konzultujete so svojím stomatológom. Ak si zvolíte zirkónové korunky a pristúpite svedomito k ich údržbe, môžete sa z ich funkcie tešiť až 20 rokov.

Zuby nikdy neoddychujú, a preto je potrebné starať sa o nich čo najlepšie. Poškodeniam sa iba ťažko vyhnú, a ak už na to dôjde, treba sa im do budúcna vyvarovať. Práve zirkónové korunky sú investíciou do osvedčenej a funkčnej kvality, ktorú rozhodne neoľutujete.

Zdieľať na:

Prijímame nových pacientov

Staňte sa naším pacientom a získajte kvalitné ošetrenie a množstvo ďalších výhod!

Konzultácia zdarma

Bezbolestné
zákroky

Záruka
6 rokov

Špičkové
technológie

Cenovo
dostupné